Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 26 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Bolkowianie na rzymskim spotkaniu młodych Taize
Pielgrzymki

Bolkowianie na rzymskim spotkaniu młodych Taize


Wikariusz bolkowskiej parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej, ksiądz Mateusz Urdzela, siostra Izabela ze zgromadzenia Józefitek oraz kilkunastu młodych ludzi, mieszkanek i mieszkańców Bolkowa, rok 2013 powitało w Rzymie. Bolkowianie byli tam uczestnikami spotkania młodych zorganizowanego przez Wspólnotę Taize.
Od 28 grudnia 2012 roku do 2 stycznia 2013 roku w Rzymie odbywało się 35 Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę TAIZÈ z Francji. - Spotkanie odbywało się w ramach „pielgrzymki zaufania”, prowadzonej przez Wspólnotę z Taizé: program poranny w parafiach obejmujący modlitwę, wymianę myśli w grupach oraz odkrywanie znaków nadziei wokół nas; popołudniowe spotkania tematyczne dotyczące życia duchowego, sztuki i kwestii społecznych; modlitwa o pokój w parafiach, a następnie „Święto Narodów” u progu Nowego Roku – wylicza ksiądz Mateusz Urdzela.
- Do Rzymu przybyło czterdzieści tysięcy pielgrzymów z całej Europy i spoza niej przybyło do Wiecznego Miasta, by przez sześć dni modlić się, rozmyślać i uczestniczyć w życiu parafii, rodzin oraz wspólnot zakonnych Rzymu i okolic. – Wśród tych 40 tysięcy osób około 14 tysięcy stanowili Polacy z kraju i zagranicy. Nasza grupa składała się ze 150 młodych osób z Kotliny Kłodzkiej (Kłodzka, Polanicy Zdroju, Kudowy Zdroju, Międzylesia, Lądka Zdroju. i Ząbkowic Śląskich oraz 17 osób z Bolkowa i okolic. Opiekę sprawowało pięciu księży z parafii i trzy siostry zakonne - mówi bolkowski wikariusz. Grupie z Bolkowa przewodzili właśnie ks. Mateusz i siostra Izabela ze zgromadzenia sióstr Józefitek. - Uczestnikami naszej grupy była młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich, ministranci i schola –wyjaśnia ksiądz Mateusz . Pierwszym wspólnym wydarzeniem w czasie naszej podróży była Msza święta na wspomnienie św. Jana odprawiona na jednym z włoskich parkingów 27 grudnia wieczorem, na zakończenie której zostało zgodnie z kościelną tradycją poświęcone wino ku czci świętego Jana. Po przybyciu do Rzymu i zarejestrowaniu grupy zostaliśmy podzieleni do różnych parafii i wspólnot zakonnych na terenie Rzymu. Każdy dzień rozpoczynaliśmy od modlitwy, potem było zwiedzanie miasta, obiad na Circo Massimo, udział w spotkaniach w grupach i dalsze zwiedzania miasta oraz wieczorna modlitwa w bazylikach rzymskich. W sobotę, 29 grudnia, o 19 na placu świętego Piotra miało miejsce spotkania z papieżem Benedyktem XVI i wspólna modlitwa w duchu Taize. W ramach zwiedzania miasta odwiedziliśmy wszystkie cztery Bazyliki Większe: św. Piotra, św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej i św. Jana na Lateranie. Byliśmy w katakumbach, przy Koloseum, fontannach di Trevi, Schodach Hiszpańskich i wielu, wielu innych pięknych miejscach Wiecznego Miasta. W poniedziałek, 31 grudnia, mieliśmy możliwość odprawić Msze świętą w bazylice sw. Piotra przy ołtarzu, gdzie pochowany jest błogosławiony Jan Paweł II - relacjonuje ksiądz Mateusz Urdzela. Jak nam wyjawił bolkowski kapłan, modlił się tam w intencji wszystkich dobrodziejów wyjazdu oraz całej bolkowskiej parafii i osób, które o modlitwę prosiły.
- Mieliśmy okazję poznać wielu ludzi różnych narodowości i kultur, szczególnie naszych sąsiadów: Niemców i Ukraińców. Była to okazja do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń, zawarcie ciekawych znajomości. Szczególnym czasem był sylwester i Nowy Rok, który spędzaliśmy w miejscu naszego zakwaterowania, blisko placu św. Piotra w Domu Generalnym Zgromadzenia Pobożnych Nauczycielek Siostry Rozy Venerini, które zajmują się wychowywaniem i edukacją dziewcząt. O godz. 21 spotkaliśmy się w kaplicy sióstr na wspólnej międzynarodowej modlitwie w intencji pokoju i misji. Następnie Nowy Rok przywitaliśmy na placu świętego Piotra. Rano w Nowy Rok odprawiliśmy Mszę świętą i udaliśmy się na modlitwę Anioł Pański z papieżem Benedyktem XVI. Następnie zjedliśmy wraz z siostrami uroczysty obiad noworoczny. Ciekawostką jest fakt, że nasza młodzież, zachwycona atmosferą włoskiej stolicy, postanowiła wtopić się w tłum i pokoncertować na ulicach i placach Rzymu, co przysporzyło im sporą publikę – opowiada ksiądz Mateusz Urdzela. - Wyjazd naszej młodzieży do Rzymu wsparło kilku dobrych ludzi, którzy darem serca wspomogli organizację pielgrzymki. Byli wśród nich pracownicy Zespołu Szkół Agrobiznesu w Bolkowie, księża z bolkowskiej parafii (na czele z dziekanem, siostry Józefitki, władze naszego miasta oraz osoby, które chciały pozostać anonimowe – ujawnia kapłan. - Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje ksiądz Mateusz.
- Podczas pobytu w Wiecznym Mieście dostąpiliśmy zaszczytu spotkać się i wspólnie modlić z papieżem Benedyktem XVI, co dla wielu z nas było najpiękniejszą i najbardziej emocjonująca chwila w życiu – twierdzą Katarzyna Kujawa i Dawid Kurek, młodzi Bolkowianie. - Nie można ukryć, że wywołało to w nas napływ emocji, które doprowadziły nas do łez. Ta chwila na zawsze pozostanie w naszych sercach. Jednym z ważniejszych momentów podczas naszego pobytu była Msza Święta przy ołtarzu Błogosławionego Jana Pawła II – dodają bolkowscy uczestnicy rzymskiego spotkania Wspólnoty z Taize.
W przyszłym roku spotkanie młodych z Taize odbędzie się w Strasburgu. Jest on położony nieco bliżej niż Rzym. Możliwe więc, że i tam pojawią się młodzi Bolkowianie. Szczególnie, że wyjazd do Wiecznego Miasta uważają za nadzwyczaj udany i interesujący.

emma
Nowa Gazeta JaworskaDiecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie