Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 29 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W BOLKOWIE SOBOTA 20.10.2012 r.
Święta kościelne


Odpust parafialny: odnowione organy i słoneczny festyn jadwiżański


Sobota, 20 października, była wielkim świętem dla bolkowskiej wspólnoty parafialnej. Podczas odpustu ku czci patronki świątyni, świętej Jadwigi Śląskiej, poświęcone zostały organy, których remont trwał kilka miesięcy.
Kulminacyjnym punktem tegorocznego odpustu parafialnego było poświęcenie odremontowanego instrumentu kościelnego. Przed południem na kościelnym chórze, udekorowanym chorągwiami, zasiadł młody, ale uznany już wirtuoz, Maciej Bator. Przez niemal godzinę można było słuchać muzyki klasyków skomponowanej specjalnie z myślą o organach. Utworów J. S. Bacha, A. Vivaldiego i Nicolausa Bruhnsa i innych kompozytorów mogli posłuchać nie tylko licznie zgromadzeni w świątyni, ale także, dzięki głośnikom na zewnątrz kościoła, Bolkowianie na Rynku i okolicznych uliczkach. Wrażenie było niesamowite i dawało pełen uroku efekt świątecznego dnia. W południe zaczęła się uroczysta liturgia mszy świętej odpustowej, podczas której odnowione organy brzmiały kościelnymi pieśniami i psalmami. Biskup świdnicki Ignacy Dec wszedł na mieszczący instrument chór z kropidłem i po poświęceniu organów zasiadł przy klawiaturze. Znany ze swej umiejętności gry na organach biskup zagrał kilka pięknych taktów i tym samym wpisał się na krótką, historyczną listę osób, które podczas poremontowej inauguracji na organach zagrały.
Marian Cwanek, Marianna Mieszała i Kazimiera Błońska z Klubu Twórców Poezji „Iskierka” odczytali wiersze napisane specjalnie na odpustową okazję, a poświęcone patronce kościoła.
Mszę odpustową otworzyła pieśń o świętej Jadwidze, którą przy akompaniamencie organów zaśpiewał zespół „Echo”. W asyście wielu kapłanów z bolkowskiego dekanatu odprawiał ją biskup świdnicki Ignacy Dec. On też wygłosił homilię, w której wiele słów powiedział o życiu niemieckiej księżniczki i polskiej księżnej, świętej Jadwigi Śląskiej, patronki kościoła w Bolkowie i wielu innych świątyń na Dolnym Śląsku, patronki regionu i polsko – niemieckiego pojednania. Brzmiało to szczególnie aktualnie, bo w kościele, obok parafian, obecni byli goście z Niemiec, wśród nich urodzony w Bolkenhain – dzisiejszym Bolkowie, Hans - Jochen Meier, Honorowy Obywatel Bolkowa. To on również, wg słów bolkowskiego proboszcza, księdza kanonika Wiesława Pisarskiego, przyczynił się do podjęcia przez parafię ogromnej pracy i wyzwania, jakim było odnowienie organów, które powstały w roku 1895, a od około ćwierci wieku nie grały. Hans – Jochen Meier przywiózł od dawnych mieszkańców Bolkowa, dziś zamieszkałych w Borken (Nadrenia Północna Westfalia) oraz rozsianych po świecie, zebrane na odnowienie instrumentu pieniądze. Rada Miejska Bolkowa z Burmistrzem wyasygnowała kolejne 5 tysięcy złotych. Do remontu dołożyło się miasto partnerskie Bolkowa - Borken, Ofiarowywali także na ten cel swe datki liczni parafianie. Za szczególną pomoc parafii w czasie minionym od poprzedniego parafialnego święta, kilka osobom ofiarowano pierścienie świętego Stanisława. Z rąk biskupa Ignacego Deca dostali je: Wanda Kasprzyk, Ryszard Sułkowski, Grażyna Hryżyńska, Andrzej Kotkowski, Janusz Pakiet, Bożena i Bogdan Staszakowie, a także goście z Niemiec – m.in. Hans - Jochen Meier, Rudi Bietenbeck i Georg Gesing. Honorowy Obywatel Bolkowa, H-J. Meier serdecznie podziękował za wyróżnienie i powiedział, że na remont organów złożyli się w Niemczech ci, którzy w tym kościele byli chrzczeni, przyjmowali sakrament I komunii, brali śluby, i tu ich rodziny zaczynały smutną drogę odprowadzania zmarłych podczas egzekwii pogrzebowych.
Procesja złożona z kapłanów i wiernych przeszła następnie obok plebani, gdzie na szczycie portalu wjazdowego do ogrodu poprzedniego wieczora umieszczono kapliczkę świętego Józefa. Biskup Ignacy Dec poświęcił także nową kapliczkę.
Uroczystości zakończyły się na wolnym powietrzu, gdzie proboszcz parafii ksiądz Wiesław Pisarski zaprosił wszystkich wiernych na ucztę. Bolkowscy parafianie od kilku tygodni przygotowywali się do niego, by w godny sposób uczcić parafialne święto. Przygotowano barszcz czerwony i biały, a do nich pierożki, paszteciki i paluszki. Były kanapki, kiełbaski i kaszanka z rusztu, ciasta, chleb ze smalcem i ziemniaki pieczone w mundurkach. Nie brakowało kawy i herbaty, a także wina. Każdy, kto przyszedł tu nie wychodził głodny. W ten sposób uczczono patronkę kościoła, która w różnorodny sposób pomagała ludziom ubogim, chorym i potrzebującym. Przygotowano poczęstunek, który smakował niezwyczajnie, wyjątkowo, bo ugotowany został z sercem i myślami o świętej Jadwidze. Tłem festynu była muzyka i występy zespołu ludowego „Echo”, który zaśpiewał również „Barkę” z biskupem Decem.


Małgorzata Tokarska - Mazur
Nowa Gazeta Jaworska


Źródło

foto Małgorzata Tokarska - Mazur

Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie