Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 26 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Dożynki w Starych Rochowicach 15 września 2012 r.
Święto Plonów

Dożynki w Starych Rochowicach 15 września 2012 r.


Święto plonów dwu wsi - Stare Rochowice/Nowe Rochowice

Starostowie wiejskich dożynek, Wioletta Szczepańska i Dariusz Rapp, w asyście Burmistrza Bolkowa Jarosława Wrońskiego i sołtysa Starych Rochowic Grzegorza Czerczuka, stanęli przed ołtarzem kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Starych Rochowicach z chlebem upieczonym ze świeżo zmielonej mąki z tegorocznego ziarna. Chleb starostwie wręczyli księdzu kanonikowi Wiesławowi Pisarskiemu, proboszczowi parafii w Bolkowie. Ozdobą kościelnego, świątecznego wystroju był wieniec upleciony również z tegorocznych kłosów i kwiatów przez gospodynie ze Starych Rochowic.
Podczas mszy dziękczynnej odprawiający ją proboszcz Wiesław Pisarski zwracał uwagę na pracę rolników, szczodrość natury, która od zawsze daje ludziom swe plony – większe lub mniejsze. W tym roku plony są bardzo udane i w obu wsiach położonych w trudnym, górskim terenie, udało się zakończyć letnie prace przy zbiorach zbóż dość wcześnie. W terenie, w jakim położone są Stare Rochowice i Nowe Rochowice nie zawsze żniwa kończą się z już początkiem września. Bywa, że prace trwają tam do połowy tego miesiąca, a czasem i dłużej. Dlatego dożynki ogłaszane są tam zazwyczaj później niż w wielu innych wsiach bolkowskiej gminy.
Korowód złożony z uczestników mszy świętej – starostów, władz i dożynkowych gości z wieńcem na czele i z dożynkową pieśnią przeszedł do świetlicy wiejskiej, gdzie mieszkańcy wsi – aktywiści rady sołeckiej, KGW, dzieci, młodzież i inne osoby przygotowały program artystyczny, konkursy i możliwość wysłuchania występów, a także zabawę co najmniej do północy.
Magdalena Grądzka, która w swej wsi zajmuje się prowadzeniem zajęć świetlicowych dla najmłodszych. przygotowała ze swymi podopiecznymi specjalny program dożynkowy. Złożyły się na niego wiersz „Alfabet o chlebie” Władysława Bełzy oraz żniwne przedstawienie wg „Teatrzyku dożynkowego” Wandy Chotomskiej. Najmłodsi przygotowali specjalne oddziękowana dla sołtysa i rady sołeckiej, z którymi współpraca układa się im doskonale. Jolanta Potaczek z rady sołeckiej wyjaśniła, że najmłodsi mieszkańcy Starych Rochowic wzięli udział nie tylko w przygotowaniu dożynkowego programu artystycznego, ale i pomogli w przygotowaniach do wspólnego spotkania dożynkowego w świetlicy.
Na scenie kilkakrotnie pojawiał się zespół „Echo” z Bolkowa w repertuarze ludowym, biesiadnym i nie tylko. Zespół „Maragat” nie tylko grał do tańca, ale zaproponował też konkursy. Okazało się, że nie tylko panowie potrafią zawracać głowę nogami czyli piłką nożną. Za sprawą zespołu na parkiecie pojawiły się kilkuosobowe drużyny pań pod wodzą sołtysa Grzegorza Czerczuka oraz radnego Pawła Szymańskiego. Piłkę zastępowała…główka kapusty, a mecz, mimo niedostosowanych strojów i obuwia kopiących pań, był ciekawy, zacięty i budził wiele emocji wśród widzów. Wygrały panie z drużyny P. Szymańskiego. I tylko niektórzy żałowali, że nie było zwyczajowej po meczu wymiany koszulek. Przed wejściem do świetlicy ustawiono wystawę wyrobów, które potrafią wykonywać Rochowiczanie, co wieś może zaoferować innym, czym może się pochwalić. Były tam zarówno delikatne serwetki z nici robione szydełkiem i na drutach przez Józefę Januszewicz, jak i papierowe orgiami, a także drewniane rzeźby Stanisława Kozy i marmurowe przedmioty z wytwórni państwa Moroniów. – W przyszłym roku przygotujemy jeszcze ciekawszą wystawę – powiedzieli nam Rochowiczanie nie zdradzając szczegółów.
Świętowanie dożynek wykorzystano jako możliwość zaprezentowania nie tylko możliwości organizacyjnych i potencjału osobowego. Przygotowano, przy pomocy najmłodszych mieszkańców wsi, dekoracje sali.
Tegoroczne dożynki były na pewno wielką próbą dla społeczności Starych Rochowic. Bo w przyszłym roku będą oni gospodarzami gminnego święta plonów. Jak nam zdradzili już wkrótce przystępują do jego dokładnego zaplanowania, a po nowym roku do konkretnego działania.

emma
Nowa Gazeta Jaworska


Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie