Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 29 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Wiejskie święto plonów w Świnach
Święto Plonów

Wiejskie święto plonów w Świnach


Msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory, wieniec z różnorodnych zbóż przed ołtarzem kościoła św. Mikołaja, dorodne bochny na ołtarzu i kawałek chleba dla każdego z uczestników dożynkowej mszy, a potem wspólne spotkania na podzamczu to tradycja w życiu wspólnoty wiejskiej Świn.
W tym roku tradycji nie zaprzestano i wielu mieszkańców wsi oraz przybyłych gości wzięło udział w mszy, którą odprawiono w intencji rolników i w podzięce za tegoroczne, zebrane już plony pól i ogrodów. Wieniec tradycyjnie wykonuje tu Pani Danuta Maćkowiak. Tegoroczny prezentował się przepięknie z kolorowymi kwiatami, jako ozdobą, upleciony z wielu zbóż i lnu.
- Dziękować za udane zbiory powinni wszyscy, nie tylko rolnicy - zauważył proboszcz bolkowskiej parafii, ks. Wiesław Pisarski i dodał, że wszyscy jesteśmy konsumentami tego, co rolnicy wyprodukują, bo każdy z nas musi jeść. Dlatego wszyscy powinni podczas dożynkowych mszy dziękować Bogu za plony. Proboszcz Pisarski zwrócił uwagę na nadal ciężką pracę rolników, mimo iż dostępne są już dziś nowoczesne, wygodne i klimatyzowane maszyny do pracy na roli i zbiorów.
Ksiądz Paweł Schanne w homilii dożynkowej zauważył natomiast, że rolnik to jeden z najtrudniejszych zawodów. Bo rolnik musi wcześnie wstawać i to bez względu na pogodę, musi być odporny na mocne słońce, silny wiatr i kurz. Ale jest najbliżej natury, najbliżej istoty życia, które symbolizuje ziarno i jajko. Mimo wysiłków uczonych nikomu nie udało się w warunkach laboratoryjnych stworzyć ani jajka ani ziarna zbóż.
- Dożynki, pomijając dopłaty unijne, są dla rolników, najbardziej oczekiwanym momentem w roku – chwilą zakończenia pracy i radości z jej efektów – mówił ksiądz Paweł.
Pod namiotem na placu miedzy zamkiem Świny a kościołem św. Mikołaja mieszkańcy Świn całe popołudnie i wieczór świętowali zakończenie tegorocznej uprawy zbóż. Gospodynie przygotowały ulubione przez biesiadników potrawy i ciasta. Czas spędzano przy dźwiękach muzyki.Tekst i zdjęcia: Małgorzata Tokarska - Mazur
Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie