Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 29 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Kościelne organy zagrają na 21 głosów
Prace remontowe i renowacyjne

Kościelne organy zagrają na 21 głosów

Neogotyckie organy w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej w Bolkowie poddano gruntownemu remontowi. Od marca, kiedy po analizie ich stanu i uzyskaniu zezwoleń od konserwatora zabytków, zaczęto prace, wykonano już pierwsze zaplanowane czynności i poczyniono przygotowania do kolejnych prac. Na razie jednak żadnych prac w kościele przy organach się nie wykonuje. Ale na pewno potrzebne elementy wykonywane są w pracowni organmistrzowskiej w Olszynce pod Lubrzą. Podczas cieplejszej, sprzyjającej aury, prace trwać tu będą od rana do zmierzchu albo tyle czasu ile można będzie spędzić w chłodnych murach świątyni. Proboszcz bolkowskiej parafii, ksiądz kanonik Wiesław Pisarski uważa, że pod koniec czerwca prace przy renowacji instrumentu powinny zostać już zakończone. – Myślę, że w czerwcu odremontowane organy zostaną zamontowane - mówi. – W tej chwili naprawiono kontuar oraz dwa manuały, są nowe drewniane piszczałki w miejsce zjedzonych przez drewnojady, naprawiono metalowe piszczałki z cyny – wylicza proboszcz mówiąc o kaszmirowaniu, filcowaniu i innych czynnościach specjalistycznych. Wszystko zapisano bowiem w specjalnym opracowaniu używając fachowych nazw.
Jednak poświęcenie instrumentu planowane jest dopiero na październik. Będzie jedną z części parafialnego odpustu, który odbyć się ma 13 października. – Biskup świdnicki zagra na nich dwa utwory – zapewnia proboszcz Pisarski. I planuje jadwiżański jarmark z piknikiem dla gości z tej okazji.
Ksiądz Wiesław Pisarski wierzy, że wszystkie trudności, jakie spotka po drodze uda się rozwiązać. – Jak coś się robi, to na dobry cel pieniądze zawsze się znajdują – myśli. Bolkowski proboszcz, który pracuje w parafii od dwóch lat, dokończył remont świątyni trwający kilka lat. W ubiegłym roku doprowadził do wyremontowania starych ławek i montażu nowych. Podczas odpustu i poświęcenia siedzisk przez świdnickiego biskupa zaproponował, by w tym roku naprawione i poświęcone zostały kościelne organy – milczące od wielu lat. Zaczął poszukiwania firmy, która remont taki mogłaby wykonać. Dwie dolnośląskie nie miały możliwości, by zrobić to w tym roku. Wybór padł więc na firmę z Opolszczyzny. Zaczęła się zbiórka na remont organów. Parafianie dają ile mogą. Proboszcz nie liczy na dotacje zewnętrzne. Uważa, że remont organów kościelnych stał się możliwy dzięki Hansowi – Jochenowi Meierowi. Honorowy Obywatel Bolkowa przywiózł niedawno na zebrane w Niemczech ten cel 3.500 euro, które dały zbiórce dobry początek. Zamienione na złotówki wystarczyły na pierwsze prace. – Ten dar zachęcił nas do działania – twierdzi proboszcz, który co tydzień w parafialnych ogłoszeniach dziękuje za ofiary na organy – czasem spore.
Organy w bolkowskim kościele powstały w świdnickiej pracowni firmy Schlag und Sohne w roku 1895. Od wielu lat nie były konserwowane. Około 20 lat temu zaprzestano ich używania podczas nabożeństw. Wstawiono tam instrument przenośny, Z oględzin dokonanych do celów remontowych przez firmę Jeleń z podopolskiej Olszynki koło Lubrzy wynika, że zniszczenia są różnego stopnia w poszczególnych częściach 21 - głosowego instrumentu. – Niektóre koszty wykonawca określił, ale inne poda dopiero podczas wykonywania prac – mówi proboszcz i dodaje, że obok drewnojadów wpływ na stan organów miała wilgoć w świątyni oraz …deszcz. – Najprawdopodobniej dostawał się tam przez nieszczelną rozetę witrażową nad wejściem głównym do kościoła. Podczas wymiany szyb w rozecie kilkanaście lat temu zniszczono też metalowe piszczałki – dodaje ksiądz Pisarski.
Szacunkowy koszt remontu organów w bolkowskiej świątyni to kilkadziesiąt tysięcy złotych.


(Małgorzata Tokarska- Mazur
Nowa Gazeta Jaworska nr 16 z dnia 19.04.2012)

Organy zbudowane w 1895 roku przez firmę Schlag & Sohne ze Świdnicy. (Informacje z niepublikowanego katalogu firmowego.) Instrument dwudziestojednogłosowy pneumatyczny – upustowy. Instrument ze zdobioną szafą organową – prospektem w stylu neogotyk. Wiatrownice zaworowe z mieszkami klinowymi, traktura pneumatyczna, stół gry pneumatyczny, miech klinowy z dwoma podawaczami zasilany dmuchawą. Obecnie organy nie działają. (Opis stanu techniczno - estetycznego organów dla parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie wykonany przez firmę Organmistrzostwo Witold i Wiesław Jeleń

Opis stanu techniczno – estetycznego

Zasilanie
Konieczna jest renowacja i montaż dmuchawy w obudowie akustycznej z filtrem powietrza ssanego z wnętrza kościoła, co pozwoli na bezawaryjne działanie organów (wyrównana temperatura i wilgotność).
Miech klinowy wymaga oczyszczenia, gruntownej konserwacji chemicznej, renowacji oskórowania i podawaczy, naprawy zaworu bezpieczeństwa.
Kontuar
Klawiatury manuałowe wymagają renowacji - filcowania, kaszmirowania, regulacji luzów bocznych.
Urządzenia pneumatyki wymagają wymiany elementów skórzanych, mieszków oraz impregnacji chemicznej elementów drewnianych. Rama klawiatur wymaga renowacji zewnętrznej.
Szafa organowa zachowana jest w dostatecznym stanie, wymaga oczyszczenia i konserwacji chemicznej.
Wiatrownice: pełna rewaloryzacja wszystkich wiatrownic, demontaż piszczałek, rozebranie poszczególnych elementów wiatrownic, czyszczenie, impregnacja, rewaloryzacja wszystkich mieszków klinowych, renowacja uszkodzonych zaworów upustowych, renowacja uszczelnienia, Naprawa i konserwacja kloców rekonstrukcja elementów zniszczonych przez drewnojady, rekonstrukcja ławeczek, zniszczonych przez drewnojady, naprawa ławeczek zachowanych. Montaż wiatrownic.
Aparat dźwiękowy
Piszczałki drewniane zaatakowane są przez owady drewnożerne. Należy wymienić trwale uszkodzone piszczałki poszczególnych głosów (analiza po demontażu).
Piszczałki metalowe wymagają oczyszczenia, naprawy – prostowania, renowacji stroików oraz intonacji i strojenia. Wymiany wymagają trwale uszkodzone.
Piszczałki prospektowe wymagają usunięcia uszkodzeń oraz prac renowacyjnych – srebrzenia.
Konieczna jest kompleksowa modernizacja elektryki, która nie powinna znajdować się we wnętrzu szafy organowej oraz wokół klawiatur manuałów – przepisy przeciwpożarowe.


Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie