Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 26 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Złączył ich remont kapliczki
Poświęcenia

Msza święta odprawiona w kościele pw.św.Józefa Oblubieńca była pierwszym punktem wiejskiego spotkania w Wierzchosławicach. Po niej proboszcz, ksiądz Michał Kuś, udał się w tę część Wierzchosławic, gdzie stoi odremontowana ostatnio kapliczka.

- W kościele jest specjalna modlitwa błogosławieństwa, którą się odmawia przy takich okazjach - mówi proboszcz parafii w Wierzchosławicach, ksiądz Michał Kuś. - Jest pokropienie wodą święconą, śpiewa się pieśni religijne. W modlitwie jest odniesienie do Pana Boga, jako źródła wszelkich łask, króla miłości. Matka Boska jest pośredniczką łask. Przy kapliczce się wszyscy gromadzą modląc się do Boga i poprzez ręce Matki Najświętszej upraszają dla siebie łaski, dziękują za wiele łask otrzymanych. To takie miejsce, gdzie ludzie dostrzegają działanie Bożej łaski i świadczy o tym, że to miejsce wybrane przez Boga. Dlatego ludzie w takim miejscu się gromadzą, troszczą się o nie. To jest też odzwierciedlenie wiary, którą ludzie mają w swych sercach - uważa ksiądz Michał Kuś.
- Bo w innym przypadku, by się o to nie troszczyli. Na parafiach jako kapłani spotykamy się z grupą osób, które troszczą się o kapliczki, które są zadbane, upiększane, odrestaurowane. Nowe są budowane rzadko. Najczęściej w prywatnych ogródkach. Na wsiach są to stare kapliczki, które są odnawiane, restaurowane, dekorowane, bo są miejscami przemodlonymi i ludzie traktują te miejsca jako wybrane - uważa kapłan.
Kapliczka poświecona jest Maryi. Jest jedną z kilku stojących w Wierzchosławicach. Mieści się w tzw.górnej części wsi. Kiedy powstała okoliczni mieszkańcy dobrze nie pamiętają. Ale na pewno liczy ponad 30 lat. Mimo, iż stale ktoś koło niej sprzątał, dekorował ją, utrzymywał w czystości wymagała już remontu. Dlatego wykonanie jakichś prac wydawało się niezbędne.
Remont kapliczki to inicjatywa Heleny Rachwał, która mieszka po drugiej stronie drogi i z okien może kapliczkę oglądać. Zaczęła remont sama. Potem jednak udało się znaleźć wśród mieszkańców wsi takich, którzy złożyli się na niezbędne do remontu materiały i tych, którzy poświęcili czas na wykonywanie prac remontowych. - Lista tych, którzy ofiarowli pieniądze na remont jest długa, choć suma wcale nie była ogromna - mówi Helena Rachwał. - Ofiarowali: Dorota Jasiak, Danuta Wójciak, Zofia Kaflińska, Zofia Gospodarczyk, Eugeniusz Bartków, Adolf Rybiński, Eugenia Pawłowicz, Elżbieta Balsewicz, Krystyna Wieczorek, Janina Cygan, Agnieszka Rawska, Grażyna Biela, Krystyna Andreasik, Jarosław Żołnierczyk, Marian Preneta, Zbigniew Warzocha, Elżbieta Smoczyńska, Józef Korman, Kazimiera Dziedzic, Krystyna Juckiewicz, Bronisław Wojtala, Krystyna Kutera, Eugenia Nowicka, Maria Bartków, Danuta Wieczorek, Zofia Siemiaszko, Czesław Preneta, Zbigniew Wiernik, Zdzisława Śnieg, Ewa Wiernik, Weronika Mazurkiewicz, Małgorzata Wiernik, Janina Pietrzak, Hanna Żłobicka, Halina Czochara, Grażyna Jabłońska, Mieczysław Rałowski, Stanisław Wiernik, Henryka Korman i Maria Wiernik. Szczególnie chciałabym podziękować za pracę przy remoncie kilku panom i paniom. To: Robert Klimek, Czesław Rybiński, Emil Bilski, Marian Kałużny, Dariusz Szywała, Marian Preneta, Stanisław Nowicki, Ryszard Kaznowski, Antoni Kasprzyk, Czesław Preneta, Krystyna Andreasik, Beata Nowicka i Krystyna Wieczorek - wylicza pani Helena. - Pokryty na nowo został daszek kapliczki, położony nowy tynk, jest nowa tablica, która ma wygrawerowany napis oraz wyłożony chodnik przed kapliczką - opowiada inicjatorka odnowy wiejskiej kapliczki.
emma


Zo
Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie