Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 29 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
„Plon, niesiemy plon” - Dożynki Diecezji świdnickiej 2011
Święto Plonów

Błogosławiony Jan Paweł II zwracając się do rolników mówił: „Drodzy rolnicy twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków. (…) Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców”.

...„to w mozolnym żniwnym trudzie,
ręce - rękom, ludziom - ludzie,
bochen - cały z ziemi wzięty,
bochen chleba - cały święty,
bochen chleba na tym stole
przypomina wieś i pole"...


Wczoraj, 11 września 2011 r., w piękne niedzielne południe, w Ośrodku Wypoczynku Świątecznego w Bolkowie odbyły się Dożynki Diecezji świdnickiej. Zgromadziły one wielu kapłanów, rolników, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, delegacji instytucji i szkół oraz mieszkańców gminy. Barwny korowód delegacji z wieńcami przeszedł alejkami basenu do ołtarza.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią dziękczynną koncelebrowaną pod przewodnictwem J.E. Biskupa Ordynariusza Ignacego Deca.

Rolnicy dziękując Bogu przynieśli do ołtarza wieńce, w które wplecione zostały kłosy zboża, kwiaty, zioła, owoce i warzywa z tegorocznych zbiorów, jako dowód ich wielomiesięcznej pracy.

"Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom,
Żeby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało,
Plon niesiemy, plon,
W gospodarza dom."


W czasie Mszy św. przedstawiciele rolników złożyli w darach wiele bochenków chleba, które zostały rozdzielone po Mszy św. między wszystkich uczestników uroczystości.

Na zakończenie ceremonii J.E. Biskup Ordynariusz Ignacy Dec pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe przywiezione przez wiernych z całej Diecezji Świdnickiej pokornie prosząc o Boże błogosławieństwo na kolejny rok.

Po Eucharystii głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich Burmistrz Jarosław Wroński, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę.

Na scenę zaproszeni zostali tegoroczni starostowie dożynek – Janina Sikora i Jan Chrzanowski, którzy wręczyli chleb, symbol dobrobytu i gospodarskiej codzienności, J.E. Biskupowi Ordynariuszowi.

Tradycją Dożynek jest również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja wieńcowa miała nie lada problem, ponieważ wszystkie wieńce były przepiękne. Pierwsze miejsce otrzymała Parafia z Mrowin, drugie miejsce parafia Krajanów, a trzecie miejsce Sołectwo z Lipy.

Zwycięscy konkursu obdarowani zostali koszami pełnymi smakowitych delicji.

Po przemówieniach Dożynki uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Karlik" oraz prezentacja lokalnych zespołów folklorystycznych.

Na placu dożynkowym było jeszcze wiele innych atrakcji; swoje stoiska na Wystawie Dożynkowej prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, rady sołeckie i lokalni przedsiębiorcy.

Uroczystość zakończyła się rodzinnym festynem, który trwał do późnego wieczora.

Ks. Dziekan Wiesław Pisarski serdecznie dziękuje Wszystkim za trud, który włożyli w przygotowanie uroczystości, sponsorom, którzy pomogli w sfinansowaniu imprezy, wszystkim występującym i prezentującym się, że po raz kolejny pokazali, iż swoim talentem można wspaniale reprezentować i promować Gminę Bolków, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Starych Rochowic, Wolbromka i Sadów Dolnych, którzy zabezpieczali drogi dojazdowe, pilnowali porządku na parkingu i na terenie ośrodka oraz wszystkim obecnym za przybycie.
Zobacz w galerii...

Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie