Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 26 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Msza dożynkowa w Starych Rochowicach 19.09.2010 r.
Poświęcenia

Rolnicy ze Starych Rochowic w dniu 19 września 2010 r. podziękowali za tegoroczne plony podczas Mszy Świętej Dożynkowej,
która została odprawiona w kościele św. Jana Chrzciciela w Starych Rochowicach.

Zobacz więcej zdjęć...


Podziękowanie za plony i zbiory
- Żniwa w tym roku trwały bardzo długo i dopiero we wrześniu zostały w niektórych miejscowościach zakończone – powiedział ksiądz Wiesław Pisarski, proboszcz bolkowskiej parafii podczas mszy w kościele filialnym św. Jana Chrzciciela w Starych Rochowicach. Złożeniem dożynkowego wieńca, darów ogrodów i sadów oraz pół – okazałego bochna chleba przez ołtarzem mieszkańcy Starych i Nowych Rochowic dziękowali za tegoroczny zbiory. Kościelna uroczystość dożynkowa, choć skromna miała jednocześnie podniosły charakter. W wygłoszonej do wiernych homilii kapłan wielokrotnie odwoływał się do pracy rolników i jej efektu – chleba. – Właścicielem ziemi jest pan Bóg. My tylko przez jakiś czas zawiadujemy nią, by ją potem przekazać kolejnym pokoleniom – mówił proboszcz Pisarski. Nawiązał do trudnej sytuacji rolników, szczególnie tam, gdzie spotkało ich nieszczęście w postaci powodzi oraz rolników z sąsiedniej gminy Dobromierz, którzy powodzianom pomogli składając i zbierając dla nich nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale i zboże. Wspomniał też o utrwalonym na obrazie okresie okupacji. - Wyludnione, bez dymu z kominów miasto i tylko jeden człowiek z niewielkim bochnem chleba za pazuchą i pies – opowiadał o przejmującym obrazie. Wspomniał też, że kiedy w roku 1945 Niemcy opuszczali tereny przyznane Polsce to nie zaniedbywali zasiewów, choć wiedzieli, że opuścić muszą ziemię z niewielkim tobołkiem. W nawiązaniu do dyskusji o krzyżu w życiu Polaków ksiądz Pisarski zauważył, że często dożynkowe wieńce mają kształt krzyża, tak jak właśnie tegoroczny wieniec przyniesiony do kościoła w Starych Rochowicach. Podczas mszy wszyscy modlili się za plony i pomyślność rolników, którym rządzący nie zawsze potrafią za ich ciężką pracę podziękować, jak zauważył duszpasterz. – Na pewno czasem nachodzą ich myśli zwątpienia, które ma czasem każdy. Mój pierwszy proboszcz opowiedział mi podczas niedawnego jubileuszu 50 - lecia kapłaństwa, że wygłosił wiele kazań, spowiadał wielu ludzi i nadal ma co robić. Czy warto się tak poświęcać? Warto! – stwierdził.
Tegoroczny wieniec dożynkowy powstawał przez kilka dni. Panie, mieszkanki Starych Rochowic, spotykały się w świetlicy i w różnym gronie (kto akurat miał czas) pracowały nad wieńcem przez trzy dni. Kształt wieńca przygotował z metalu mąż jednej z pań. - Zrobił to mój mąż, Bogdan – mówi Grażyna Czochara. W pracy nad wieńcem udzieliły się również panie Małgorzata Czochara, Wiesława Kapłun, Urszula Krawczyk, Zofia Parylak i Krystyna Smyda.
Chleb i owoce przekazali kapłanowi starostowie rochowickich dożynek, Małgorzata Czochara i Grzegorz Czerczuk. Jak smakuje chleb z tegorocznego ziarna mogli przekonać się wszyscy obecni częstując się oderwanymi z bochna kawałkami.
Małgorzata Tokarska - Mazur
Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie