Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 27 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
750 - lecie Wolbromka
Poświęcenia Wieś powstała przypuszczalnie już w XII w. Dawnej wieś dzieliła się na Wolbromek Górny i Dolny. Wolbromek Górny (310 ha) od 1870 r. był w posiadaniu rodziny von Schmettow. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 r. Wolbromek Dolny (320 ha) był częścią ziemiańskiej ordynacji w Jugowej.

Od maja 1945 r. rozpoczyna się ewakuacja ludność wsi. Pierwszymi transportami kolejowymi odjeżdżają kobiety i dzieci, docierają do Bawarii, wkrótce ewakuowana zostaje pozostała ludność wioski. Mężczyzn poniżej 60 roku życia wcielono do Volkssturmu i zgrupowano w Wierzchosławicach. Do wysiedlenie ludności, która postanowiła zostać, na podstawie ustaleń konferencji poczdamskiej doszło w nocy 23 stycznia 1946 r. Całą tamtejszą noc niemieccy mieszkańcy spędzili w sali gospody zum Deutschen Reich. Rano pojechali na wozach do Jawora gdzie zostali zakwaterowani w zrujnowanych mieszkaniach. 23 lipca razem z mieszkańcami Jawora przewieziono ich koleją na teren powiatu Höxter w Westfalii. Niektórzy z mieszkańców zostali też przewiezieni wraz z pierwszym transportem z Bolkowa. Także 23 lipca 1946 r. wraz z mieszkańcami Gorzanowic i Świn pozostali mieszkańcy byli eskortowani do Jawora, a z tamtą zostali do Brakel w Westfalii. Źródło...

W kościele pw. św.Barbary w Wolbromku zjawili się obecni i byli mieszkańcy tej wsi. - Możecie o sobie powiedzieć, że Wolbromek to wasza „mała Ojczyzna” – zwrócił się do nich ksiądz Wiesław Pisarski, proboszcz parafii w Bolkowie i dziekan dekanatu bolkowskiego. Odprawienie nabożeństwa oddał w ręce księdza Piotra Śliwki, dyrektora muzeum diecezjalnego w Świdnicy i diecezjalnego archiwisty, który z Wolbromka pochodzi. Obok ks. Piotra nabożeństwo odprawiali księża Wiesław Pisarski, Stanisław Sierakowski z Kaczorowa, Stanisław Majchrzak z Roztoki oraz Sławomir Calik, niegdysiejszy bolkowski wikariusz, teraz proboszcz w Konarach.

W swej homilii ksiądz Śliwka mówił, m.in. o tym, że zarówno mieszkańcy wsi sprzed wieków, jak i obecni są dziećmi tego samego Boga, a kościół usytuowany w widocznym miejscu, na wzgórzu, wyznaczał drogi. Zwrócił się też do rolników, bo to nabożeństwo było także wiejskim świętem plonów i podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Starostwie wiejskich dożynek, Barbara Pustuła i Leszek Bojaryn, przekazali kapłanowi bochen chleba. Obok ołtarza wspaniale prezentowała się ozdobiona zbożem makieta kościoła, która była jednocześnie wieńcem dożynkowym.
Źródło
Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie