Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 29 Lipiec 2021
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Świetlica Socjoterapeutyczna im. św. ks. Z.Gorazdowskiego w Bolkowie
Galeria parafialna
Ostatnie Artykuły
Wyniki XIV Diecezjal...
Wyniki XIII Diecezja...
Przez ulice Bolkowa...
Pofestiwalowy Koncer...
Występ Górniczego Ch...
Liturgia dnia
Odpust i festyn jadwiżański
Święta kościelne
Odpust i festyn jadwiżański

Koncertowy odpust


W niedzielne popołudnie mieszkańcy Bolkowa, mieli niezwykłą okazję do wspaniałych przeżyć duchowych i artystycznych. Doroczne parafialne święto, odpust ku czci patronki kościoła farnego, świętej Jadwigi Śląskiej, był niewątpliwie dla nich doniosłym wydarzeniem duchowym. Niezwykłe wrażenia artystyczne dał im tenże sam odpust: msza święta, prezentacja o Janie Pawle II oraz niezapomniany koncert Frantiska Lamaca - czeskiego skrzypka i czeskiego „śpiewającego księdza” – Jiriego Veitha.
Cała odpustowa uroczystość trwała kilka godzin. Rozpoczęła ją msza święta, którą odprawiało kilku kapłanów, przede wszystkim fararz z miejscowości Bakov nad Jizerou – Jiri Veith. – Od tabliczki z napisem Bakov do tabliczki z napisem Bolków jest 120 kilometrów i 100 metrów – powiedział. Ksiądz Jiri zaczął po łacinie i już na początku dał poznać obecnym na mszy siłę swego głosu. Kilka razy na swych skrzypcach zagrał z empory chóralnej drugi gość z Czech – Frantisek Lamac. To również nadało liturgii wyjątkowego wyrazu i podkreśliło świąteczny charakter mszy. Homilię poświęconą świętej Jadwidze i jej zasadom życiowym wygłosił czeski gość, ksiądz Jiri. Opowiedział o ważności w jego życiu świętej Jadwigi Śląskiej, której grób w Trzebnicy odwiedza kilka razy w roku i jej życiu. Nawiązując do bakovskiej rzeczywistości dnia dzisiejszego – zatrudnienia w mieście wielu obcokrajowców, przez Słowaków po Hindusów, zwrócił uwagę na brak legalizacji związków między kobietą a mężczyzną, zarówno w kościołach jak i tych cywilnych. To nie wpływa dobrze na społeczeństwo i jego rozwój. Wręcz, zdaniem kapłana, zagraża przyszłości Polski i Czech.
Z parafian podczas mszy czytali Elżbieta Gwiżdż oraz Krzysztof Soszyński. Po mszy trójka uczniów Zespołu Szkół Agrobiznesu w Bolkowie: Aleksandra Kowalów, Dagmara Chmielewska i Rafał Mały przygotowanych przez Marzannę Wrońską przedstawiła opowieść o św. Janie Pawle II słowami jego wierszy oraz prezentacją, w które przypomniano wrocławską homilię Jana Pawła II z fragmentami dotyczącymi bolkowskiej patronki, św. Jadwigi Śląskiej. Parafian zgromadzonych na uroczystości w świątyni zatrzymał jeszcze jeden zapowiadany punkt odpustowego programu: muzyczny. Czescy gości zagrali i zaśpiewali dając koncert niezwykły przed głównym ołtarzem. Ksiądz Jiri zaśpiewał z akompaniamentem kilka pieśni religijnych, które nagrał m.in. na płytach z orkiestrą Gustava Broma, sam i razem ze swymi braćmi, Pavlem i Zdenkiem, również kapłanami. Frantisek Lamac akompaniował mu i sam grał klasykę: Brahmsa, Verdiego, Dworzaka, a do „Hallelujah” Leonarda Bernsteina, najbardziej znanego z wykonania Leonarda Cohena, zaangażował wszystkich obecnych w kościele, którzy z radością ofertę przyjęli. I z powodzeniem zaśpiewali.
W przyplebanijnym ogrodzie po mszy przygotowano poczęstunek, z którego liczni parafianie chętnie skorzystali. Był bigos, grochówka ufundowana przez Burmistrza Bolkowa, chleb ze smalcem i ogórkiem, kiełbaski i kaszanka z grilla, ciasta upieczone przez Bolkowian. Pomagali m.in. członkowie Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne „Integracja”, zespół „Echo”, uczniowie ZSA oraz gimnazjum.


Magda Jesień

Diecezja Świdnicka
Ulubiona pieśń Jana Pawła II
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Facebook
Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 25
Nieaktywowany Użytkownik: 664
Najnowszy Użytkownik: Andrzej BAZIAK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie